ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.
 • سایت جدید شرکت آسان ارتباط لوتوس

  نسخه جدید سایت آسان ارتباط لوتوس با امکانات جدید راه اندازی گردید

 • مانیتورینگ

  با سیستمهای بروز و قدرتمند مانیتورینگ اشراف کامل برروی سیستمها و تجهیزات شبکه خود داشته باشید و با اجرای مانیتورینگ دقیق از نقاط ضعف و قوت شبکه و تجهیزات خود مطلع شوید.

 • فیبرنوری

  با تکنولوژی فیبر نوری اطلاعات را بدون محدودیت به فواصل دور انتقال داده و از مزایای سرعت و امنیت بر خودار شوید

 • IP تلفن

  با تکنولوژی ویپ و تجهیرات متنوعی که در این ضمینه ارایه شده است مرکز تلفن خود را در اسرع وقت ایجاد کرده و از امکانات بی نهایت و مزایای یک سیستم حرفه ای و قدرتمند برخوردار شوید.

 • صدا در بستر شبکه (VOIP)

  شعبات اداره یا شرکت خود را یک پارچه تمایید و از هر نقطه و با هر وسیله ای امکان ارتباط پایدار و رایگان داشته باشید و با سرمایه گذاری در ضمینه ویپ ارزش افزوده ای با قابلیت بهره برداری آتی برای خود ایجاد نمایید

 • ارتباط امن بین شعب

  امروزه باتوجه به مقوله دهکده جهانی بدیهی است امنیت اطلاعات یکی از نگرانیهای مدیران و مسوولین می باشد . باتوجه به تکنولوژی های جدید نه تنها امنیت اطلاعات خود را با رمزنگاریهای جدید بالا می برید بلکه ضمن استفاده از تکنیک باندینگ پهنای باند خصوصی خودرا نیز تجمیع کرده و از سرعت بالاو پایداری ایجاد شده بدلیل وجود چند لینک ارتباطی بهره مند شوید.

IP Phone های سیسکو

چگونه Firmware گوشی های تلفن آی پی سیسکو سری 7900 را از SCCP به SIP تغییر داده و یا بروز رسانی نماییم.

 


تلفن های آی پی سیسکو سری 7900 شامل مدل های 7902، 7906، 7911، 7912، 7920، 7921، 797925، 7931، 7940، 7941، 7942، 7945، 7960، 7061، 7962، 7965 و … می باشند.

جهت مشاهده لیست کامل این سری از تلفن های آی پی سیسکو می توانید به این آدرس مراجعه نمایید.

تمرکز این راهنما بر روی گوشی های تلفن آی پی مدل 7911، 7912، 7940، 7941، 7942، 7960، 7961 و 7962 می باشد. Firmware پیش فرض موجود بر روی تلفن های آی پی سیسکو از پروتکل اختصاصی خود آن شرکت یعنی SCCP پشتیبانی می کند و برای اینکه بتوان از گوشی های آی پی سیسکو در مراکز تلفنی دیگر همانند استریسک، الستیکس، و … استفاده کرد، بایستی Firmware موجود بر روی گوشی که به صورت پیش فرض نصب بوده را به Firmware ای تغییر دهیم که از پروتکل SIP پشتیبانی می کند.

در ادامه نحوه ی تغییرFirmware گوشی های تلفن آی پی سیسکو از SCCP به SIP توضیح داده شده است.


با توجه به اینکه بعضی از بخش های این راهنما قبلا منتشر گردیده بنابراین راهنما به بخش های زیر تقسیم می گردد:

1. دریافت Firmware مورد نیاز
I2. راه اندازی DHCP Server و تنظیم آدرس TFTP Server
3. راه اندازی TFTP Server
4. تنظیم تی اف تی پی سرور برای به روزرسانی Firmware
5. ایجاد فایل Boot Loader
6. برگرداندن تنظیمات تلفن به حالت کارخانه و تغییر Firmware
7. اطمینان از بروز رسانی Firmware
1. دریافت FIRMWARE مورد نیاز

درصورتی که قصد دریافت Firmware مورد نیاز را از وب سایت سیسکودارید بایستی دارای نام کاربری و رمز ورود به وب سایت باشید و در غیر این صورت می توانید با جستجو در کمترین زمان Firmware مورد نیاز را دریافت کرد.

در زمان نوشتن این راهنما آخرین نسخه Firmware با پشتیبانی از پروتکل SIP جهت استفاده در تلفن آی پی سیسکو مدل 7940 نسخه 8.9.0 با نام P0S3-07-5-00.zip و با حجم کمتر از یک مگابایت بوده است و از طریق این آدرس قابل دریافت می باشد.

2. راه اندازی DHCP SERVER و تنظیم آدرس TFTP SERVER

آدرس دسترسی به TFTP سرور در DHCP سرورهای لینوکسی و یا یونیکسی (سیسکو) آپشن 150 و در DHCP سرورهای ویندوزی Boot Server Host Name با شماره ی 66 نامیده می شود.

نکته:

جهت راه اندازی دی اچ سی پی سرو حتی می توانید از نرم افزار TFTPD که در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح داده شده نیز استفاده نمایید. مراحل راه اندازی دی اچ سی پی با استفاده از این نرم افزار در نوشته ای دیگر خواهد آمد.

3. راه اندازی TFTP SERVER

چگونگی راه اندازی تی اف تی پی سرور در این نوشته آمده است.

4. تنظیم تی اف تی پی سرور برای به روزرسانی FIRMWARE

فایل فشرده Firmware دریافت شده P0S3-07-5-00.zip را از حالت فشرده خارج کرده و فایل ها را در مسیر ایجاد شده در مرحله قبل C:\TFTPD Files قرار دهید.نرم افزار TFTPD را اجرا نموده تا تی اف تی پی سرور خود را در حالت سرویس دهی قرار دهید.نکته:

در نظر داشته باشید که در صورتی که نسخه Firmware SCCP گوشی شما قدیمی است ابتدا بایستی آن را با نسخه ای جدید از Firmware SCCP جایگزین کرده و سپس Firmware را به SIP تغییر دهید. در بسیاری از راهنماها و دستور العمل ها برای این تغییر Firmware SCCP نسخه 8.0.9 پیشنهاد شده است که از این آدرس قابل دریافت می باشد.

5. ایجاد فایل BOOT LOADER

نرم افزار Notepad را باز نموده، متن زیر را در آن Paste کرده و آن را با نام XMLDefault.cnf.xml در مسیر فایل های TFTP Server که در این راهنما C:\TFTPD Files می باشد ذخیره نمایید. یا فایل ایکس ام ال مورد نیاز را از این آدرس دریافت نموده و ویرایش کنیم.

دقت نمایید که نام فایل Firmware SIP ای که در فایل ایکس ام ال به آن اشاره شده بایستی با نام Firmware ای که در پوشه TFTP Server خود گذاشته ایم بایستی یکسان باشد که در این راهنما نام فایل P0S3-07-5-00 می باشد.

<Default> <callManagerGroup><members>
<member priority=”0″>
<callManager><ports>
<ethernetPhonePort>2000</ethernetPhonePort><mgcpPorts>
<listen>2427</listen>
<keepAlive>2428</keepAlive>
</mgcpPorts></ports><processNodeName/></callManager></member> </members></callManagerGroup>
<loadInformation>P003-08-9-00</loadInformation>
<authenticationURL/><directoryURL/><idleURL/><informationURL/><messagesURL/><servicesURL/></Default>


6. برگرداندن تنظیمات تلفن به حالت کارخانه و تغییر FIRMWARE

در این راهنما پیش فرض بر این است که تلفن ای پی شما به یک سوییچ پی او ای PoE متصل است و برق مورد نیاز را از سوییچ دریافت می کند. در صورتی که گوشی تلفن آی پی روشن می باشد آن با قطع کردن کابل شبکه خاموش کرده، کلید # را نگه داشته و تلفن را با وصل کردن مجدد کابل شبکه روشن کنید. چراغ های گوشی، اسپیکر و غیر فعال کردن صدای موجود بر روی گوشی با رنگ قرمز روشن شدند، بلافاصله کلیدهای *0#123456789 را به ترتیب بقشارید.

درصورتی که مراحل قبل را به درستی انجام داده باشید، Firmware گوشی شروع به به روز شدن نموده و بر روی مانیتور تی اف تی پی سرور نیز مراحل انتقال فایل ها دیده خواهد شد.

نکته:

— جهت تغییر Firmware از SCCP به SIP بایستی ابتدا Firmware SCCP را تا آخرین نسخه که 8.0.9 پیشنهاد می گردد بروز رسانی کرده و سپس از SCCP به SIP تغییر Firmware دهید.

— اگر در حین برورز رسانی بر روی صفحه نمایش گوشی تلفن خود به طور پیوسته نام فایل در حال بروز رسانی term.defaults نمایش داده می شود به این معناست که نسخه Firmware موجود بر روی گوشی تلفن بسیار قدیمی تر از نسخه Firmware ای است که می خواهید اکنون بر روی گوشی بارگزاری نمایید. بنابراین برای رفع این مشکل، بروز رسانی را مرحله به مرحله و استفاده از یک نسخه بالاتر از نسخه موجود بر روی گوشی و ادامه با نسخه های بعد (4 به 5، 5 به 6، 6 به 7 و 7 به 8) تا رسیدن به

نسخه نزدیک به Firmware مورد نظرصورت دهید.

— می توانید تمامی نسخه های Firmware را دریافت نموده و در هر مرحله از بروزرسانی فقط نام فایل را در فایل ایکس ام ال تغییر دهید.

7. اطمینان از بروز رسانی FIRMWARE

پس از پایان بروز رسانی مطمئن شوید که Firmware بروز رسانی شده است. جهت انجام این مرحله بایستی کلید تنظیمات موجود بر روی گوشی را بفشارید و مراحل زیر را طی کنید.

1 – Device Configuration > SIP Configuration
2 – Model Information > Load File, Boot Load ID
3 – Status > Firmware Version

منبع : پارسه

اخبار امروز